"Věnováno památce Miroslava Bičíka, Jiřího Steinbrocha, Lukáše Přibyla a dalších..."

Už jen krok do čtvrtfinále Poháru UEFA

clanek-po-zapase-1982-11-24-servette-bohemians-bw-250pxJen jeden soupeř stojí Bohemians v cestě do jarních bojů v Poháru UEFA. Je jím čtrnáctinásobný mistr Švýcarska Servette Ženeva. První zápas odehráli z Prešova potlučení Klokani na deštěm smáčeném Stade de Charmilles. V jejich sestavě chyběla nejvážněji zraněná oběť východoslovenských kriminálníků, stoper Prokeš, kterého vedle Bičovského nahradil Marčík. I na střídačce byla Bohemka oslabena. Trenéra Pospíchala opět trápí nemocné srdce a chystá se na operaci. Taktovky se ujal Josef Zadina.

Úvod zápasu byl ve znamení očekávaného náporu Švýcarů. Aktivní byl zejména záložník Favre, jenž již ve třetí minutě tečovanou střelou řádně vystrašil Zdeňka Hrušku v brance Bohemians. Míč naštěstí prolétl těsně vedle. Další Favreho akci mohl ve 14. minutě zakonči Decastelo, obranným blokem se ale blýskl Jakubec.

Po čtvrthodině se Bohemians osmělili i Klokani. S Němcovým centrem si ještě Burgener poradil, ve 23. minutě ale Bičovský vysunul do sóla Jiřího Sloupa, který nechytatelnou střelu k pravé tyči poslal Bohemku do vedení.

Domácí byli nepříznivým stavem chvíli zaskočeni, s blížícím se koncem prvního dějství se ale opět dostávali do šancí. Ve 38. minutě to byl opět Favre, jehož střelu musel Hruška krýt. Těsně před koncem prvního poločasu zas Elia trpěl jen boční síť branky. Do šaten tak Bohemka šla s jednobrankovým vedením.

Druhý poločas přinesl velké pohárové drama. V padesáté minutě Decastelův překvapivý oblouček skončil na Hruškově tyči, hned o minutu později vypustil z nohy na druhé straně dělovku Němec, Burgener s námahou vyrazil.

V 53. minutě Švýcaři vyrovnali. Mustapha s Favrem rozebrali obranu Bohemky, do ní si naběhl Schnyder a podél padajícího Hrušky skóroval.

Po hodině hry se domácí stoper Renquin nejdříve prezentoval střelou do Hruškovy náruče, aby o dvě minuty později na samé hranici pravidel zastavoval na druhé straně útočníka Hrušku, rozhodčí Györy ale faul neodpískal.

Před sedmdesátou minutou se Švýcarům vymstila stará fotbalová pravda "nedáš - dostaneš". Eliova střela se od tyče odrazila před Favreho, který v jasné pozici přestřelil. Z protiútoku ale Zelenský předal míč Chaloupkovi, který ranou pod víko opět poslal Klokany do vedení.

Do konce zápasu zbývalo dvacet minut a zdálo se, že Bohemka převzala otěže hry. Před šestnácti tisícovkami diváků pozorně bránila a její útoky byly s přibývajícími minutami stále nebezpečnější. Servetta se ale nakonec přeci jen dočkala vyrovnání. V 81. minutě Sloup nešťastně přizvedl centr po rohovém kopu přímo na volného Eliu, který neměl problém dopravit míč do branky.

Vyrovnaný a napínavý zápas tak skončil 2:2 a Bohemians si do odvety v Ďolíčku vezou výsledek zaručující nadějné vyhlídky na postup do jarních bojů.